Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi - OSGB Nedir? Kimler OSGB kurabilir?

osgb, ortak saglik ve guvenlik birimi, isg

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi Nedir?

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi - OSGB, işletmelere işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve mevzuatta geçen adıyla "diğer sağlık personeli" hizmeti vermek üzere ÇSGB - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yetki verdiği özel kuruluşlardır.

1.1.2013 tarihinde yayınlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğindeki resmi tanımında Kamu kurum ve kuruluşları, organize sanayi bölgeleri ile 13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununa göre faaliyet gösteren şirketler tarafından, işyerlerine iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini sunmak üzere kurulan gerekli donanım ve personele sahip olan ve Bakanlıkça yetkilendirilen birim olarak belirtilen ortak sağlık ve güvenlik birimleri kısaca iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri vermek üzere kurulan yetkili işletmeler olarak tanımlanabilir.

İşyerlerindeki isg kurulunun bir parçası olan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimleri kurumların kendi bünyesinde bulundurulabileceği halde, bir osgb'den bu hizmeti almak osgb'nin bilgi birikimini kullanmak ve sorumluluğu paylaşmak açısından çok daha mantıklıdır. OSGB'ler hizmet verdikleri işyerlerinde risk analizi ekibini eğitir, risk analizinin tamamlanmasına bilgi birikimleriyle destek olurlar ve acil durum planı gibi zorunlu dokümanları güncel mevzuata en uygun içerikle yapılmasını sağlarlar.

35 yıllık iş güvenliği deneyimiyle iş sağlığı ve güvenliği hizmetini Özden Ortak Sağlık ve Güvenlik Biriminden alın, bir çok çalışanın bir yük olarak gördüğü isg'yi bir çalışan memnuniyeti aracına dönüştürerek, kurum kültürünüze entegre edelim.

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimini Kimler Kurabilir?

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimini herhangi bir deneyim aranmaksızın bir iş güvenliği uzmanı ve bir işyeri hekimi kurabilir. Neredeyse hiç bir kriter aranmamasından dolayı ülkemizde 3 bine yakın OSGB vardır ve bu isg'nin çalışan sağlığı ve güvenliği için değil tamamen bir gelir kapısı olarak görüldüğünün bir göstergesidir.

Uzun yıllar maden mühendisi ve iş güvenliği sorumlusu olarak Türkiye Taşkömürü Kurumunda çalıştıktan sonra 2005 yılında Türkiye'nin ilk A sınıfı iş güvenliği uzmanlarından biri olan ve o tarihten beri İstanbul ve çevresinde çok tehlikeli işyerlerine iş güvenliği danışmanlığı veren Özgen Özden tarafından kurulan Özden OSGB şuanda birçok yerli ve yabancı şirkete iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve sağlık personeli hizmeti vermekte ve Türkak akreditasyonu sayesinde isg ortam ölçümleri ve makine - elektrik sistemlerinin periyodik kontrollerini uzman elektrik ve makine mühendisleriyle yapmaktadır.

İş Güvenliği Şakaya Gelmez
Gözünüz arkada kalmasın istiyorsanız, siz de Türkiye'nin en başarılı OSGB'siyle çalışın.